چگونگی باز پیچی موتور الکتریکی

چگونگی باز پیچی موتور الکتریکی

موتورهای الکتریکی دستگاه های مکانیکی نسبتاً ساده ای هستند ، اما پیچاندن مجدد آنها اصلا کار ساده ای نیست – در واقع ، این یک پروژه است که معمولاً بهتر است به متخصصان واگذار شود. با توجه به تعداد زیاد موتورهای مختلف و الگوهای سیم پیچ ، روند چرخش می تواند بسیار متفاوت باشد. با این حال باز پیچی موتور الکتریکی ، به طور کلی شامل برش سیم پیچ های اصلی از استاتور یا آرماتور موتور و جایگزینی آنها با سیم پیچ های جدید ساخته شده از سیم، از همان نوع اولیه و اندازه گیری است.

موتورهای الکتریکی دستگاه های مکانیکی نسبتاً ساده ای هستند ، اما پیچاندن مجدد آنها اصلا کار ساده ای نیست – در واقع ، این یک پروژه است که معمولاً بهتر است به متخصصان واگذار شود. با توجه به تعداد زیاد موتورهای مختلف و الگوهای سیم پیچ ، روند چرخش می تواند بسیار متفاوت باشد. با این حال باز پیچی موتور الکتریکی ، به طور کلی شامل برش سیم پیچ های اصلی از استاتور یا آرماتور موتور و جایگزینی آنها با سیم پیچ های جدید ساخته شده از سیم، از همان نوع اولیه و اندازه گیری است.

جدا کردن موتور برای باز پیچی موتور الکتریکی

 1. سطح کار خود را با یک پارچه بدون پرز پاک کنید. پارچه را به آرامی روی میز کار یا نیمکت محل کار خود بچرخانید ، در حالی که برای پاک کردن هرگونه گرد و غبار یا بقایای باقی مانده ، کار خود را انجام می دهید. قبل از باز کردن قفل موتور باید کاملا تمیز باشد.
 • کار روی یک سطح کثیف می تواند گرد و غبار یرا به داخل محفظه موتور وارد کند.
 • بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید که هیچ تراش فلزی در منطقه وجود ندارد ، زیرا در صورت عدم مراقبت با قطعات مغناطیسی کار خواهید کرد که به طور تصادفی می توانند آنها را به خود جذب کنند.

برای دوره آموزش سیم پیچی موتور آموزشگاه پایتخت با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

 1. محفظه خارجی موتور را بردارید. در اکثر انواع موتورهای کوچک ، شما باید چهار پیچ را از اطراف یک صفحه انتهایی کوچک در بالا و پایین واحد باز کنید. هنگامی که آنها از کار افتادند ، شما می توانید هر یک از اجزای اصلی موتور از جمله استاتور ، آرماتور و سیم پیچ ها را ببینید.

 • استاتور یک درام فولادی ثابت است که درون موتورهای الکتریکی را محاصره می کند. این به طور معمول آهنربای الکتریکی را حمل می کند.
 • آرماتور (همچنین به عنوان “روتور” شناخته می شود) یک قطعه کوچک در مرکز ساخت موتور است. وقتی نیروی مغناطیسی استاتور و سیم پیچ ها را دریافت می کند ، می چرخد و قدرت موتور را تأمین می کند.
 • سیم پیچ ها، حلقه های سیمی بلندی از جنس مسی هستند که به طور معمول در اطراف استاتور قرار دارند. آنها انرژی الکترومغناطیسی را به داخل روتور هدایت می کنند تا باعث چرخش موتور شود.
 1. از پیکربندی فعلی موتور عکس بگیرید. چند عکس از داخل موتور از زوایای مختلف بگیرید و نحوه شکل گیری هر یک از اجزای اصلی را یادداشت کنید. مستند نمودن از ظاهر موتور قبل از شروع اصلاحات در صورت اشتباه می تواند مفید باشد.
 • حتی می توانید از روند باز کردن قطعات، یک فیلم ضبط کنید تا اطمینان حاصل کنید که الگوی سیم پیچ و اتصالات اصلی را دقیقاً از نو ایجاد می کنید.
 1. آرماتور را با دست از استاتور خارج کنید. هنگامی که صفحه انتهایی بالایی را از محفظه موتور جدا کردید ، آرماتور را به همراه صفحه انتهایی پایین متصل شده مستقیم از پایین استاتور دایره ای هدایت کنید. با مقاومت مغناطیسی اطراف استاتور مواجه خواهید شد ، این بدان معناست که ممکن است مجبور شوید کمی بیشتر از آنچه انتظار دارید فشار بیاورید قبل از آنکه جا بیفتد.
 • برای محافظت از دستان خود از دستکش استفاده کنید و از انتقال روغن های پوست به هر قسمت از استاتور یا آرماتور خودداری کنید.
 • مراقب باشید که به آرماتور یا قسمتهای اطراف موتور آسیب نرساند ، به خصوص پد های تخلیه مس.
 • پس از برداشتن استاتور و آرماتور ، محفظه را کنار بگذارید تا به طور تصادفی قطعات فلزی سرگردان را جذب نکند.
تفاوت موتورهای دو زمانه و چهار زمانه
ادامه مطلب

حذف سیم پیچ های اصلی

 1. با استفاده از یک پیچ گوشتی زبانه های صفحه براش را باز کنید. نوک پیچ گوشتی تیغه ای تخت را در زیر زبانه های فلزی نازک بچرخانید ، سپس به آرامی روی دسته بکشید تا آنها را به اندازه کافی بلند کنید تا سیم پیچ خورده شل شود. در بعضی از موتورها ممکن است در کل 12 تا 16 زبانه وجود داشته باشد.
 • سعی کنید تا حد امکان زبانه ها را خم نکنید تا آسیب نبینید. اگر اتفاقاً یکی از آنها خراب شود ، ممکن است بعداً در ثابت نگه داشتن سیم پیچ های جایگزین مشکل داشته باشید.
 1. در این مرحله برای باز پیچی موتور الکتریکی ، سیم پیچ های قدیمی را با استفاده از یک سیم چین برش دهید. بسته به نوع موتوری که روی آن کار می کنید و مشکلی که در آن وجود دارد ، سیم پیچ های معیوب را می توان روی استاتور یا آرماتور مشاهده کرد. هر سیم پیچ را در جایی که در بالای ستون های بیرون زده به هم متصل می شود ، ببندید.
 • قطع سیم پیچ های کار شده می تواند کاری سخت و طاقت فرسا باشد. ممکن است لازم باشد هر بار یک سیم قطع کنید تا کنترل سیم پیچ بیشتر شود.
 • حتماً تعداد دورهای هر سیم پیچ را بشمارید تا بتوانید موتور را دقیقاً در همان پیکربندی بازسازی کنید.
 1. سیم پیچ های برش خورده را بدون استفاده از آرماتور یا استاتور با دست بکشید. وقتی آخرین اتصال را قطع کردید ، سیم پیچ های قدیمی باید با چند کشش بیرون بیایند. اگر در شروع کار با مشکل روبرو هستید ، از نوک پیچ گوشتی یا یک انبر خود برای راحتی بیشتر استفاده کنید.
 • قبل از اینکه کوئل های برش خورده را کنترل کنید ، یک دستکش کار ضخیم بر روی دست خود بکشید تا از خود در برابر بریدگی و خراش محافظت کنید.
 • اگر سیم پیچ ها از تکان خوردن امتناع ورزند ، این امکان وجود دارد که کاملاً قطع نشده باشند. به دنبال اتصالات اطراف پست ها یا پایین سیم پیچ باشید که ممکن است ندیده باشید.
 1. در صورت لزوم کاغذ عایق بندی شده استاتور را جایگزین کنید. ابتدا کاغذ قدیمی را از شکافهای استاتور با استفاده از یک انبردست یا موچین بیرون بیاورید و مطمئن شوید که شکافهای خالی عاری از آوار هستند. سپس ، عرض شکاف ها را اندازه بگیرید و یک ورق کاغذ عایق را به نوارهایی با همان عرض برش دهید. نوارها را به آرامی تا کنید و آنها را به صورت جداگانه با دست در شکافهای استاتور قرار دهید.
 • اگر به نظر می رسد که کاغذ عایق موجود از قبل آماده است (باید تمیز و دست نخورده باشد) ، می توانید آن را در همان جایی که هست بگذارید و روند چرخاندن را شروع کنید. اگر به نظر می رسد سوخته یا در غیر این صورت آسیب دیده است ، بهتر است قبل از ادامه کار آن را تعویض کنید.
 • تحت هیچ شرایطی سیم جدید را مستقیماً به استاتور فولادی لخت یا ستون های آرماتور وصل نکنید. سیم پیچ ها باید همیشه عایق بندی شوند.
 • کاغذ عایق موتور الکتریکی را می توانید بصورت آنلاین از تامین کننده هایی که مواد الکتریکی حمل می کنند ، سفارش دهید.
روتور چیست؟ معرفی انواع سیم پیچی‌های روتور و کاربرد آن‌ها
ادامه مطلب

نصب سیم پیچ جدید برای باز پیچی موتور الکتریکی

 1. با استفاده از همان سیم سنج آرماتور یا استاتور را به عقب برگردانید. مهم است که سیم سیم پیچ های جدید دارای همان ضخامت و تعداد باد مشابه سیم پیچ های اصلی باشد. در غیر این صورت ، ممکن است تناسب ضعیفی داشته باشد یا باعث مشکلات رسانایی شود.

 • برای یافتن ولتاژ موتور خود بصورت آنلاین جستجو کنید تا ببینید معمولاً با چه سیم سنجی مجهز شده است.
 • اگر نمی توانید سیم آهنربا را در همان اندازه سیم پیچ های اصلی موتور پیدا کنید ، اندازه بزرگتر را انتخاب کنید. سیم ضخیم تر می تواند سرعت موتور را کمی کند کند ، اما خطر گرم شدن کمتر را نشان می دهد.
 • استفاده از این فرصت را بخاطر داشته باشید که از سیم منسوخ شده با روکش مینای دندان به یک نوع با کیفیت بالاتر مانند سیم با روکش نایلون و پلی اورتان ارتقا دهید.
 1. الگوی سیم پیچ اصلی را برای هر مجموعه سیم پیچ از نو بسازید. تنظیمات دقیق شما به نوع خاصی از موتور که تعمیر می کنید بستگی دارد. برای اطمینان از عملکرد مطلوب ، بسیار مراقب باشید که هر کویل را محکم ، دقیق و جمع و جور و بدون هیچگونه چین و لبه و فاصله غیرضروری تهیه کنید.
 • انتهای اولین سیم پیچ خود را آزاد بگذارید و مطمئن شوید که به اندازه کافی طولانی است و می توانید به یکی از زبانه های فلزی که روی صفحه های برس قرار دارد ، برسد.
 • تا زمانی که با الگوی پیچ در پیچ لازم آشنا نباشید ، توصیه می شود کار را به یک حرفه ای بسپارید. اگر در باز پیچی موتور الکتریکی اشتباه کنید موتور شما به درستی کار نمی کند.
 1. سیم پیچ های کامل شده را با استفاده از زبانه های اطراف استاتور ایمن کنید. هر بار که بخشی را تمام می کنید ، زبانه ها را روی سیم پیچ ها پایین بیاورید. این به شما کمک می کند تا هنگام کار در محل خود بماند و از اتصال مناسب پس از کارکرد موتور اطمینان حاصل خواهید کرد.
 • در صورت تمایل می توانید مقداری کاغذ عایق را از نقطه تماس سیم با زبانه با استفاده از چاقوی تیز یا کاغذ سنباده برای بهبود اتصال خارج کنید.
 1. انتهای شل سیم پیچ اول و آخر را به زبانه شروع متصل کنید. دو سیم را محکم در لبه زبانه بچرخانید. با انجام این کار مدار کامل می شود و اجازه می دهد انرژی از ژنراتور از طریق سیم پیچ ها به سمت آرماتور جریان یابد.
 • برای اطمینان از اینکه هیچ یک از سیمهای متصل به زبانه ها با یکدیگر تماس ندارند ، دوباره بررسی کنید.
 1. موتور را دوباره جمع کنید. هنگامی که موتور خود را با موفقیت جمع کردید ، آرماتور را دوباره در استاتور قرار دهید و هر دو قطعه را دوباره در محفظه موتور قرار دهید. صفحات انتهایی را در دو طرف واحد تعویض کرده و پیچ ها را محکم کنید تا محکم شوند. اگر همه کارها را به درستی انجام داده باشید ، موتور شما باید مانند جدید کار کند.
 • اگر به خاطر نمی آورید که موتور قرار است چگونه در کنار هم قرار گیرد ، به عکسها یا فیلمهایی که قبلاً گرفته اید مراجعه کنید.
 1. موتور را بیرون آزمایش کنید. موتور را مجدداً در دستگاهی که از آن خارج شده نصب کنید و آن را آزمایش کنید. اگر جواب نداد ، احتمال اینکه در جایی از راه اشتباه کرده باشید بسیار زیاد است. در این مرحله ، شما چاره ای ندارید که آن را برای تعمیرات حرفه ای یا خرید یک موتور جدید انجام دهید.

در صورت مشاهده دود یا تشخیص بوی سوختگی ، بلافاصله موتور را خاموش کنید. ممکن است سیم پیچ های جدید بیش از حد گرم شوند یا جایی در یکی از اتصالات کوتاه باشد.

منبع : پایتخت فناوری

0 دیدگاه

ثبت دیدگاه

عضویت در خبرنامه

دریافت آخرین اخبار حوزه برق الکترونیک و انرژی