ضرورت توسعه بازار‌های محلی برق در ایران با هدف افزایش پایداری

ضرورت توسعه بازار‌های محلی برق در ایران با هدف افزایش پایداری

عضو هیئت علمی دانشگاه واسای فنلاند با اشاره به اینکه اروپایی‌ها با استفاده از تکنولوژی‌هایی مانند بلاکچین به دنبال توسعه بازار‌های محلی برق و افزایش ضریب پایداری شبکه برق در این قاره هستند، بر ضرورت توسعه این نوع بازار‌ها در ایران تاکید کرد.

به گزارش برق نیوز، "میعاد رضا شفیعی‌خواه" در دومین نشست مشترک با مجمع قدرت بخش ایران IEEE با عنوان «مدیریت مصرف در شبکه‌های قدرت مدرن» که به میزبانی شرکت مدیریت شبکه برق ایران برگزار شد، گفت: امروزه اکثر کشور‌های توسعه یافته جهان با درک میزان اهمیت انرژی‌های تجدیدپذیر و نقش این نوع انرژی در تامین حداکثری برق، سرمایه گذاری بسیار زیادی را در این حوزه آغاز کرده‌اند.

وی ادامه داد: دلیل گرایش این کشور‌ها به انرژی‌های تجدیدپذیر را باید در دو موضوع اهمیت یافتن مسائل زیست محیطی، پدیده تغییر اقلیم و نیز پیشرفت تکنولوژی‌ها در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر جست و جو کرد.

شفیعی‌خواه افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در اکثر کشور‌های اروپایی انرژی‌های تجدیدپذیر رشد سریعی دارند و سهم این نوع انرژی در سبد کل انرژی کشور‌ها رو به افزایش است. با این وجود عدم قطعیت چه در بخش تولید و چه در بخش مصرف در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر که پایداری شبکه را به چالش می‌کشد و در نتیجه ممکن است به نارضایتی عمومی منجر شود، بزرگ‌ترین مشکل و چالش رشد سریع انرژی‌های تجدیدپذیر محسوب می‌شود.

استاد دانشگاه واسای فنلاند اظهار داشت: اروپایی‌ها با هدف افزایش پایداری شبکه، همزمان با توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر موضوعات موازی دیگری همانند افزایش انعطاف پذیری شبکه، افزایش راندمان وسایل برقی و توسعه سیستم‌های ذخیره‌ساز انرژی را در دستور کار قرار داده‌اند تا مشکل عدم قطعیت انرژی‌های تجدیدپذیر را به حداقل برسانند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در بحث تامین انرژی همواره مورد تاکید قرار دارد، تامین بالاترین سطح از پایداری شبکه همزمان با کاهش حداکثری هزینه‌هاست که برای تحقق این هدف، اروپایی‌ها از سیستم‌ها و تکنولوژی‌های به روز استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه پاسخ گویی بار یکی از راهکار‌های مهم اروپایی‌ها برای حفظ پایداری شبکه برق است، افزود: پاسخگویی بار یکی از زیر مجموعه‌های مدیریت مصرف است که در حال حاضر در بسیاری از مناطق اتحادیه اروپا و دیگر کشور‌های جهان استفاده می‌شود.

تفاوت برنامه‌های پاسخ گویی بار بین کشور‌های اروپایی‌ها و آمریکا

شفیعی خواه با اشاره به تفاوت برنامه‌های پاسخ‌گویی بار در کشور‌های مختلف بیان کرد: به عنوان نمونه اروپایی‌ها برای پاسخگویی بار بیشتر از آنکه در ساعات اوج مصرف از ابزار قیمتی استفاده کنند، به دنبال افزایش بهره‌وری و ارتقای راندمان چه در بخش تولید و چه در بخش مصرف مانند افزایش استاندارد ساختمان‌ها هستند، اما در کشور‌هایی مانند آمریکا بیشتر بر روی ابزار قیمتی تاکید می‌شود و در ساعات اوج مصرف آمریکایی با بالابردن قیمت میزان مصرف برق را کاهش می‌دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهداف اروپایی‌ها از برنامه‌های مدیریت مصرف و پاسخگویی بار اشاره کرد و افزود: افزایش بهره‌وری ساختمان‌ها و دستگاه‌ها، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، ایجاد انعطاف در شبکه سراسری برق، کاهش مصرف در ساعات اوج بار، کاهش آلاینده‌های جوی از طریق تولید برق و افزایش آگاهی مردم از صنعت برق از جمله مهم‌ترین اهداف اروپایی در این زمینه است.

استاد دانشگاه فنلاند در همین زمینه ادامه داد: استفاده از شبکه‌های هوشمند (Smart grid)، افزایش مشارکت مردمی، اصلاح و به روز رسانی قوانین و مقررات، اجرای برنامه‌های متنوع مدیریت مصرف و پاسخگویی، استقبال از ایده‌های نوآورانه و اعطای مجوز زمانی هوشمند به وسایل برقی پرمصرف از جمله برنامه‌های اروپایی‌ها برای تامین حداکثری برق مشترکین و حفظ پایداری شبکه است.

بهره‌برداری اروپایی‌ها از فناوری بلاکچین و بازار‌های محلی برای پایداری شبکه

این استاد دانشگاه در ارتباط با آخرین فناوری‌هایی که در اروپا برای مدیریت مصرف برق استفاده می‌شود، نیز افزود: یکی از فناوری‌هایی که در اروپا برای مدیریت مصرف مورد تاکید قرار دارد، فناوری بلاکچین است که از آن به عنوان ابزاری برای ایجاد تعامل دو سویه میان بخش تولید و مصرف و ایجاد تعادل در بازار استفاده می‌شود.

وی با اشاره به تاکید فراوان اروپایی بر روی بازار‌های محلی برق اظهار داشت: پژوهش‌ها نشان می‌دهد توان و قدرت بازار‌های محلی در تامین برق با شبکه‌های سراسری تفاوت چندانی ندارد، ولی از آنسو استفاده از بازار‌های محلی ضمن افزایش مشارکت حداکثری تولیدکنندگان خرد، همچنین هزینه‌های تولید را به شدت کاهش می‌دهد و از این رو در کشور‌های اروپایی به شدت مورد تاکید قرار گرفته است.

شفیعی خواه در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به ضرورت توسعه بازار‌های محلی برق با استفاده از ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران گفت: در ایران توانمندی‌های بالایی برای توسعه بازار‌های محلی برق به ویژه در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر وجود دارد که این موضوع نیاز به توسعه و راه اندازی سکو‌های (پلتفرم) مورد نیاز دارد و باید به این موضوع توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

منبع : برق نیوز

0 دیدگاه

ثبت دیدگاه

عضویت در خبرنامه

دریافت آخرین اخبار حوزه برق الکترونیک و انرژی